Közvetlen végrehajtás az adóssal szemben
Ahhoz, hogy a cég érvényt szerezzen valamely pénzkövetelésének, legyen szó akár kártérítésről, akár vételárról, vagy éppen bérleti díjról, általában pert kell indítani a nem fizető adós ellen. Amennyiben azonban közjegyzői okiratba foglalt szerződésen vagy nyilatkozaton alapul a fizetési kötelezettség, mindez elkerülhető.
A Vht. szerint ugyanis az okiratot készítő közjegyző végrehajtási záradékkal látja el a közjegyzői okiratot, ha az tartalmazza:
- a szolgáltatásra és ellenszolgáltatásra irányuló vagy egyoldalú kötelezettségvállalást,
- a jogosult és a kötelezett nevét,
- a kötelezettség tárgyát, mennyiségét (összegét) és jogcímét,
- a teljesítés módját és határidejét.
Ha a kötelezettség feltételnek vagy időpontnak (például egy felmondás vagy egy felszólítólevél a kezesnek) a bekövetkezésétől függ, a végrehajthatósághoz az is szükséges, hogy a feltétel vagy időpont bekövetkezését közokirat tanúsítsa. Ilyen tanúsítványt szintén a közjegyzőtől lehet kérni.
Amennyiben a követelés teljesítési határideje letelt, a fenti formai feltételek teljesülése esetén, a jogosult kérelmére a közjegyzőnek el kell rendelnie a végrehajtást (vagyis ki kell állítania a végrehajtási záradékot) az adós ellen, függetlenül attól, hogy a felek között vita van a követelés fennállta, összege tekintetében.
A végrehajtás tehát megindul, és vita esetén az adós kénytelen pert indítani a végrehajtás korlátozása vagy megszüntetése iránt, attól függően, hogy a tartozás összegét vagy magát a tartozás fennálltát vitatja. A perben az adósnak kell az állításait igazolnia, bizonyítania.
Vht. 1994. évi LIII. törvény a bírósági végrehajtásról