Új fogalommal kell megismerkednie a gazdálkodók széles körének. egy sor tevékenység ugyanis a jövőben csak úgynevezett telepengedély bitokában végezhető.
Október 1-jétől hatályos a telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltatótevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről szóló 80/1999. (VI. 11.) Korm. rendelet .
A rendelet mellékletében meghatározott tevékenységeket csak telepengedély alapján lehet megkezdeni vagy folytatni. Ebből a szempontból telepnek minősül az önálló rendeltetési egységként működő építmény, illetve építményrész is.
Azok, akik október 1-jén már működő telepen végzik a rendelet hatálya alá tartozó tevékenységeket, kötelesek 180 napon belül telepengedélyt kérni.
Kinek kell telepengedély?
A rendelet szerint azoknak a jogi személyeknek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságoknak, egyéni vállalkozóknak, bedolgozó- vagy bérmunkát végző természetes személyeknek kell beszerezniük a telepengedélyt, amelyek (akik) a rendelet mellékletében meghatározott olyan ipari, szolgáltató-, raktározási tevékenységet folytatnak, ahol a felhasznált és a technológia során keletkezett anyagok, illetőleg üzemeltetett berendezések miatt az elvégzett munkafolyamatok következményeként egészségártalom, tűz- és robbanásveszély vagy zavaró környezeti hatásuk miatt levegő-, víz-, talajszennyezés, zajhatás léphet fel. Telepengedélyre van szükségük az ilyen tevékenységet végző külföldi vállalkozások magyarországi fióktelepeinek is.
A jogszabályi felsorolásban nem szereplő tevékenységhez nem szükséges telepengedély még akkor sem, ha egyébként fennállnak az előbb említett egészség- és környezetkárosító hatások.
A telepengedély iránti kérelem
A telepengedélyt a tevékenység folytatójának kell kérelmeznie az ipari, szolgáltatótevékenységre, valamint a környezetre és az egészségre veszélyes anyagok és készítmények raktározására használt telepre. Nem vonatkozik ez arra az esetre, ha a tevékenységet környezeti hatásvizsgálat elvégzéséhez kötötték.
A telepengedély iránti kérelmet a telep fekvése szerint illetékes települési önkormányzat (a fővárosban a fővárosi kerületi önkormányzat) jegyzőjéhez kell előterjeszteni.
Új telep létesítésénél vagy a telepengedéllyel rendelkező telepen folytatott tevékenységi kör bővítésekor, illetve megváltoztatása vagy módosítása esetén az új telep használatbavételét, illetve a tevékenységi kör bővítésével, megváltoztatásával, módosításával járó tevékenység megkezdését megelőzően kell megkérni a telepengedélyt. Amennyiben az új telep kialakításához engedélyhez kötött építési munkákra van szükség, úgy a használatbavételi engedélyezési eljárást követően kell beszerezni a telepengedélyt.
A kérelem tartalma
A telepengedély kiadására irányuló kérelemben meg kell jelölni:
- a telep címét;
- a telep tulajdonosát (használóját), mellékelve a három hónapnál nem régebbi tulajdoni lapot;
- a telep használata jogcímét annak igazolásával együtt (saját tulajdon, bérlet stb.);
- a telepen folytatni kívánt ipari, szolgáltató- vagy raktározási tevékenységet;
- a tevékenység végzéséhez szükséges [a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) szerint veszélyesnek minősülő] munkaeszközöket;
- a telepen lévő vagy felhasználandó, illetve az ott alkalmazott technológia során keletkező egészségre vagy környezetre veszélyes anyagokat vagy veszélyes hulladékokat, azok gyűjtésének, kezelésének módját (ezzel kapcsolatban a kérelemhez mellékelni kell az ÁNTSZ által kiadott tevékenységi engedélyt);
- a létesítendő munkahelyeket (irodák, raktárak, műhelyek stb.);
- tervezett munkakörönként a munkavállalók számát, a szociális helyiségek biztosításának módját és kialakítottságát;
- az ivóvíz-, iparivíz-ellátást, a szennyvízgyűjtést és -elhelyezést, a szennyvíztisztítási megoldásokat;
- az üzemeltetéshez, az egészséget nem veszélyeztető munkavégzéshez szükséges mesterséges szellőztetés módját (utóbbinál meg kell jelölni a létesítendő munkahelyet, tevékenységet is);
- a szennyezett levegő elvezetésének és tisztításának helyét és módját, az elszívott levegő utánpótlásának módját;
- a telep üzemeltetéséhez szükséges hőtermelő berendezés egyedenkénti típus-fűtőteljesítmény adatait;
- a környezetre gyakorolt hatást (talaj, felszíni és felszín alatti vizek, zaj, bűz, füst, tűz- és robbanásveszély, üzemszerű szennyezés kibocsátása stb.) és az esetleges üzemzavar miatt várható környezeti hatások elkerülésének módját;
- a környezetre veszélyes technológiák alkalmazásakor a külön jogszabályban meghatározott környezetikár-elhárítási tervet;
- a munkavállalók egészségét veszélyeztető tevékenységnél a munkavédelmi üzembe helyezés várható időpontját (A munkavédelmi üzembe helyezés az a munkavédelmi eljárás, amelynek során az üzemeltető meggyőződik arról, hogy az adott létesítmény, munkahely, technológia, munkaeszköz a munkavédelmi követelményeket kielégíti, és üzemeltetését elrendeli.);
- amennyiben van, a környezetvédelmi minősítés (ISO 14000) tényét;
- a tevékenységet engedélyező már meglévő szakhatósági (ÁNTSZ, építési, tűzvédelmi, környezetvédelmi, vízügyi, természetvédelmi stb.) hozzájárulásokat, engedélyeket.
Mire jó a telepengedély?
Jogerős telepengedély nélkül sem megkezdeni, sem folytatni, sem módosítani nem lehet a telepengedélyhez kötött tevékenységet. A telepengedély beszerzése bővíti a vállalkozások által beszerzendő engedélyek körét, mert a telepengedély nem mentesít a telepen végzett tevékenységgel kapcsolatos más hatósági (építési, használatbavételi, a rendeltetés megváltoztatására irányuló stb.) engedélyek megszerzésének kötelezettsége alól, s nem helyettesíti egyiket sem.
Elutasítás érdemi vizsgálat nélkül
Abban az esetben, ha a telepengedélyezési eljárást nem előzte meg építésügyi hatósági engedélyezési eljárás, úgy a jegyző a telepengedély kiadására vonatkozó döntés előtt köteles meggyőződni arról, hogy a településrendezési tervben meghatározott övezeti besorolás alapján a kérelemben feltüntetett telepen végezhető-e az adott tevékenység.
Ha a településrendezési terv alapján a kérelemben megjelölt tevékenység nem folytatható, a jegyző további érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a kérelmet.
Veszélyes munkaeszköz |
---|
Az Mvt. szerint munkaeszköz minden gép, készülék, szerszám vagy berendezés, amelyet a munkavégzés során alkalmaznak vagy azzal összefüggésben használnak, kivéve az egyéni védőeszközt. Veszélyes az a munkaeszköz, amelynél a munkavállalók egészsége, testi épsége megfelelő védelem hiányában súlyos károsító hatásnak lehet kitéve.
Ebből a szempontból mindenképpen veszélyesnek minősül a biztonságos műszaki állapot megőrzése érdekében időszakos biztonsági felülvizsgálatra szoruló munkaeszköz. Az időszakos biztonsági felülvizsgálattal érintett munkaeszközök a következők:
Ezen túlmenően ebbe a körbe tartozik az a gép is, amelynek gyártásához vagy üzembe helyezéséhez hatósági engedély szükséges, illetőleg amelynek felülvizsgálatát jogszabály, szabvány vagy az üzemeltetési dokumentáció előírja. |
Helyszíni szemle
Amennyiben a településrendezési tervben meghatározott övezeti besorolás alapján nem kizárt a tevékenység folytatása, úgy a jegyző köteles helyszíni szemlét tartani a kérelemben szereplő telepen.
Értesítés a helyszíni szemléről
A helyszíni szemléről értesítést kap:
- a kérelmező,
- az adott ingatlan és a szomszédos ingatlanok tulajdonosai, használói, kezelői (társasházaknál, lakásszövetkezeteknél a közös képviselő),
- az ÁNTSZ illetékes városi, fővárosi, kerületi intézete,
- az illetékes környezetvédelmi szakhatóság,
- az első fokú vízügyi szakhatóság,
- az illetékes rendőrkapitányság,
- a polgári védelem illetékes területi szerveinek képviselői,
- a tagsági kör szerinti területi gazdasági kamara képviselője.
Védett természeti területnél a természetvédelmi hatóságot is értesítik a helyszíni szemléről.
Ha a telep létesítéséhez építési engedély nem szükséges, vagy a működő telephelyen az eredetitől eltérő tevékenységet kívánnak folytatni, úgy az első fokú építésügyi szakhatóság is értesítést kap a helyszíni szemléről.
A telepen folytatni kívánt tevékenységtől függően a jegyző az illetékes megyei (fővárosi) növény-egészségügyi és talajvédelmi állomást, illetve a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomást is értesíti. Bizonyos tevékenységeknél értesítést kap a tűzvédelmi szakhatóságként eljáró hivatásos önkormányzati tűzoltó- parancsnokság is.
Nem kell meghívni a szemlére azokat a szakhatóságokat, akik a tevékenység végzéséhez már korábban, előző hatósági eljárásban (pl. építésügyi hatósági engedélyezési eljárásban) hozzájárultak, és a hozzájárulásokat a kérelmező csatolta a telepengedély kiadása iránti kérelemhez.
A jegyzőnek a helyszíni szemle megtartása előtt legalább 15 nappal korábban kell megküldenie az értesítést.
A szemle lefolytatása
A kérelemben szereplő, illetve az azzal szomszédos ingatlan tulajdonosának, használójának távolmaradása nem akadályozza a helyszíni szemle megtartását. Az említettek távolmaradása esetén a szemle időpontja előtt a jegyzőhöz írásban beadott észrevételeket a jegyző a szemlén ismerteti.
Jegyzőkönyv
A helyszíni szemlén a jegyző jegyzőkönyvben rögzíti a véleményeket és saját megállapításait.
A szemléről értesített szakhatóságok a szemle megállapításairól felvett jegyzőkönyvbe diktálhatják a szakhatósági állásfoglalásukat, de arra is lehetőségük van, hogy a szemlét követő 15 napon belül írásban közöljék az álláspontjukat.
Döntés helyszíni szemle nélkül
A jegyző helyszíni szemle nélkül is dönthet a telepengedély megadásáról abban az esetben, ha megállapítja, hogy a telepre három éven belül azonos tevékenységre már adtak telepengedélyt, az engedélyezés során mérlegelendő körülmények nem változtak, és a telep a folytatni kívánt tevékenység céljára továbbra is alkalmas. A jegyzőnek a szakhatóságok állásfoglalását ebben az esetben is meg kell kérnie, kivéve ha három év még nem telt el a szakhatósági hozzájárulások megadásától.
Az engedély kiadása
A jegyző akkor adja meg a telepengedélyt, ha a szakhatósági hozzájárulások alapján megállapítja, hogy a telep megfelel a munkavégzésre (munkahelyre) vonatkozó előírásoknak, a tevékenység nem zavarja a telep környezetében élők nyugalmát, s nem veszélyezteti a dolgozók, a környezetben élők egészségét, valamint a környezetet.
A jegyző a telepengedéllyel kapcsolatban az engedély megadásakor – lakossági bejelentésre indított vizsgálat, illetve a hatósági ellenőrzések megállapításai alapján később is – megfelelő határidő kitűzésével kötelezheti a telepengedély jogosultját bizonyos átalakítások vagy változtatások elvégzésére, illetve intézkedések megtételére.
A jegyző a telepengedélyt kiadó határozatáról a kérelmezőn kívül értesíti az eljárásban részt vevő hatóságokat és szervezeteket, a tagsági kör szerint illetékes területi gazdasági kamarát, valamint az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség területi szervét.
Ellenőrzés
A telepengedély jogosultja köteles a telephelyen tartani a telepengedélyt, és azt az ellenőrzések során bemutatni. A telepengedély meglétét a jegyzőn kívül az engedélyezési eljárásban részt vevő hatóságok és a fogyasztóvédelmi felügyelőségek is jogosultak ellenőrizni. Jogkörük arra is kiterjed, hogy indokolt esetben a jegyzőnél kezdeményezzék a telepengedély visszavonását.
Változásbejelentés
A telepengedély jogosultja 30 napon belül köteles a jegyzőt írásban értesíteni a kérelem kötelező tartalmát képező adatokban történt változásról, kivéve a telep tulajdonosának, használójának személyében bekövetkezett változásokat.
A jegyző az adatokban bekövetkezett változásról értesítést küld az engedélyezési eljárásban részt vevő szakhatóságoknak, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség területi szervének, valamint a tagsági kör szerint illetékes területi gazdasági kamarának, illetve megteszi a szükséges további intézkedéseket.
Felfüggesztés, visszavonás
Amennyiben a telepengedély jogosultja
- engedély nélkül változtatta meg, illetve további tevékenységgel bővítette tevékenységi körét,
- nem tesz eleget a tevékenységére vonatkozó jogszabályi előírásoknak,
- hatósági felszólítás ellenére sem teszi meg a jogellenesség megszüntetéséhez szükséges intézkedéseket,
- nem teljesíti a jegyző által az engedély feltételéül szabott követelményeket,
a jegyző az észlelt hiányosság megszüntetéséig, de legfeljebb 90 napra felfüggesztheti vagy korlátozhatja a tevékenység gyakorlását a telephelyen. A meghatározott időtartam eredménytelen elteltét követően a jegyző a telepengedély visszavonásáról határoz. Erről értesíti az engedélyezési eljárásban részt vevő szakhatóságokat, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség területi szervét, valamint a tagsági kör szerint illetékes területi gazdasági kamarát.
Farkas LászlónéTelepengedélyhez kötött tevékenységek | |||
---|---|---|---|
A következő tevékenységekhez, illetve az azokhoz kapcsolódó szolgáltatásokhoz szükséges telepengedély, amennyiben a felhasznált és a technológia során keletkezett anyagok, illetőleg üzemeltett berendezések miatt az elvégzett munkafolyamatok következményeként egészségártalom, tűz- és robbanásveszély vagy zavaró környezeti hatásuk miatt levegő-, víz-, talajszennyezés, zajhatás léphet fel: | |||
TEÁOR | |||
16.00 | Dohánytermék gyártása | 27.31 | Hidegen húzott vas-, acéltermék gyártása |
17.00 | Pamutfonás | 27.32 | Hidegen hengerelt keskeny acélszalag gyártása |
17.12 | Gyapjúfonás | 27.33 | Hidegen alakított acélidom gyártása |
17.13 | Fésűsgyapjúfonás | 27.34 | Acélhuzalgyártás |
17.14 | Lenfonás | 27.35 | Vas, acél, egyéb máshová nem sorolt feldolgozása, nem ECSC vasötvözet gyártása |
17.15 | Selyemfonás | 27.41 | Nemesfémgyártás |
17.16 | Varrócérna gyártása | 27.42 | Alumíniumgyártás (kivéve a timföldgyártást) 2 t/év kapacitás alatt |
17.17 | Egyéb textilszálak fonása | 27.43 | Ólom, cink, ón gyártása 2 t/nap kapacitás alatt |
17.21 | Pamutszövés | 27.44 | Rézgyártás 2 t/nap kapacitás alatt |
17.22 | Gyapjúszövés | 27.45 | Egyéb nem vasfém gyártása 2 t/nap kapacitás alatt |
17.23 | Fésűsgyapjúszövés | 28.11 | Fémszerkezet gyártása |
17.24 | Selyemszövés | 28.12 | Fém épületelem gyártása |
17.25 | Egyéb textilszövés | 28.21 | Fémtartály gyártása |
17.30 | Textilkikészítés | 28.22 | Fűtési kazán, radiátor gyártása |
17.40 | Konfekcionált textiláru gyártása | 28.30 | Gőzkazán gyártása |
17.51 | Szőnyeggyártás | 28.40 | Fémalakítás, porkohászat |
17.52 | Kötéláru gyártása | 28.51 | Fémfelület-kezelés 20 000 m2/év felületkezelés alatt |
17.53 | Nem szőtt textíliák, termékek gyártása (kivéve: ruházat) | 28.52 | Fémmegmunkálás |
17.54 | Máshova nem sorolt egyéb textiltermék gyártása | 28.61 | Evőeszköz, késáru gyártása |
17.60 | Kötött, hurkolt kelme gyártása | 28.62 | Szerszámgyártás |
17.71 | Kötött, hurkolt harisnyafélék gyártása | 28.63 | Lakat-, zárgyártás |
17.72 | Kötött, hurkolt pulóverfélék gyártása | 28.71 | Vas, acél tárolóeszköz gyártása |
18.10 | Bőrruházat gyártása | 28.72 | Könnyűfém csomagolóeszköz gyártása |
18.21 | Munkaruházat gyártása | 28.73 | Huzaltermék gyártása |
18.22 | Felsőruházat gyártása | 28.74 | Kötőelem, csavar gyártása |
18.23 | Alsóruházat gyártása | 28.75 | Máshová nem sorolt egyéb fémfeldolgozási termék gyártása |
18.24 | Egyéb ruházat gyártása | 29.11 | Motor, turbina gyártása (légi-, közútijármű-motor nélkül) |
18.30 | Szőrmekikészítés, szőrmecikk gyártása | 29.12 | Szivattyú, kompresszor gyártása |
19.10 | Bőrkikészítés 1000 t/év nyersbőrfelhasználás alatt | 29.13 | Csap, szelep gyártása |
19.20 | Táskafélék, szíjazat gyártása | 29.14 | Csapágy, erőátviteli elem gyártása |
19.30 | Lábbeligyártás | 29.21 | Kemence gyártása |
20.10 | Fűrészárugyártás | 29.22 | Emelő-, anyagmozgató gép gyártása |
20.20 | Falemezgyártás | 29.23 | Nem háztartási hűtő, légállapot-szabályozó gyártása |
20.30 | Épületasztalos-ipari termék gyártása | 29.24 | Máshová nem sorolt egyéb általános gép gyártása |
20.40 | Tároló fatermék gyártása | 29.31 | Mezőgazdasági traktor gyártása |
20.51 | Fa tömegcikk gyártása | 29.32 | Egyéb mezőgazdasági gép gyártása |
20.52 | Parafa, fonott áru gyártása | 29.40 | Szerszámgépgyártás |
23.20 | Kőolaj-feldolgozás 15 000 t/év késztermék-előállítás alatt | 29.51 | Kohászati gép gyártása |
24.17 | Szintetikus kaucsuk gyártása | 29.52 | Bányászati, építőipari gép gyártása |
24.30 | Festék, bevonóanyag gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt | 29.53 | Élelmiszer-, dohányipari gép gyártása |
24.51 | Tisztítószer gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt | 29.54 | Textil-, ruházati, bőripari gép gyártása |
24.52 | Testápolási cikk gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt | 29.55 | Papíripari gép gyártása |
24.62 | Ragasztógyártás | 29.56 | Máshová nem sorolt egyéb speciális gép gyártása |
24.63 | Illóolajgyártás | 29.60 | Fegyver-, lőszergyártás |
24.64 | Fényképészeti vegyi anyag gyártása | 29.71 | Háztartási villamos készülék gyártása |
24.66 | Máshova nem sorolt egyéb vegyi termék gyártása | 29.72 | Nem villamos háztartási készülék gyártása |
24.70 | Vegyi szál gyártása | 30.01 | Irodagépgyártás |
25.11 | Gumiabroncs, gumitömlő gyártása | 30.02 | Számítógépgyártás |
25.12 | Gumiabroncs újrafutózása, felújítása | 31.10 | Villamos motor, áramfejlesztő gyártása |
25.13 | Egyéb gumitermék gyártása | 31.20 | Áramelosztó, -szabályozó készülék gyártása |
25.21 | Műanyag fólia, cső gyártása | 31.30 | Szigetelt vezeték, kábel gyártása |
25.22 | Műanyag csomagolóeszköz gyártása | 31.50 | Világítóeszköz gyártása |
25.23 | Műanyag építőanyag gyártása | 31.61 | Máshová nem sorolt motor, jármű-villamossági cikk gyártása |
25.24 | Egyéb műanyag termék gyártása | 31.62 | Máshová nem sorolt egyéb villamos termék gyártása |
26.12 | Síküveg továbbfeldolgozása | 33.10 | Orvosi műszer gyártása |
26.21 | Háztartási kerámia gyártása 5000 t/év késztermék- előállítás alatt | 34.20 | Gépjármű-karosszéria, pótkocsi gyártása |
26.22 | Egészségügyi kerámia gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt | 34.30 | Közútijármű-motor, -alkatrész gyártása |
26.23 | Kerámiaszigetelő gyártása | 35.41 | Motorkerékpár gyártása |
26.24 | Egyéb műszaki kerámia gyártása | 34.42 | Kerékpár gyártása |
26.25 | Egyéb kerámiatermék gyártása | 35.43 | Mozgássérültek kocsijának gyártása |
26.26 | Tűzálló kerámiatermék gyártása 20 000 t/év késztermék-előállítás alatt | 35.50 | Máshová nem sorolt egyéb jármű gyártása |
26.30 | Kerámiacsempe, -lap gyártása | 36.11 | Ülőbútor gyártása |
26.40 | Égetett agyag építőanyag gyártása | 36.12 | Irodabútor gyártása |
26.52 | Mészgyártás | 36.13 | Konyhabútor gyártása |
26.53 | Gipszgyártás | 36.14 | Egyéb konyhabútor gyártása |
26.61 | Építési betontermék gyártása | 36.30 | Hangszergyártás |
26.62 | Építési gipsztermék gyártása | 36.40 | Sportszergyártás |
26.63 | Előre kevert beton gyártása | 36.50 | Játékgyártás |
26.64 | Habarcsgyártás | 37.10 | Fém visszanyerése hulladékból |
26.65 | Szálerősségű cement gyártása, kivéve az azbesztcement termék gyártását | 37.20 | Nemfém visszanyerése hulladékból |
26.66 | Egyéb beton-, gipsz-, cementtermék gyártása | 50.20 | Gépjárműjavítás, a közúti gépjárműjavító telepen 50 db egy időben javítandó gépjármű alatt |
26.70 | Kőmegmunkálás | 63.12 | Tárolás, raktározás |
26.81 | Csiszolótermék gyártása | 63.21 | Szárazföldi szállítást segítő tevékenységből a havi vagy éves garázshelybérleti szolgáltatás, a vontatott gördülőállomány karbantartása, kisebb javítása |
26.82 | Egyéb, máshova nem sorolt nemfém ásványi termék gyártása | 74.82 | Csomagolás |
27.10 | Vas-, acél-, vasötvözetalapanyag gyártása (ECSC)10 t/nap kapacitás alatt | 90.01 | Szennyvízelvezetés, -kezelés 5000 m3/nap szennyvíztisztítás alatt |
27.21 | Öntöttvas cső gyártása 10 t/nap kapacitás alatt | 90.02 | Településtisztasági szolgáltatás, folyékony hulladék kezelése, az önállóan létesített szennyvíziszaplerakó 100 t/év szárazanyag alatt, öntözéses szennyvízelhelyező telep 50 ha alatt, szűrőmezős elszikkasztó rendszer 50 ha alatt, szennyvízleürítő és ürítőkezelő telep 100 m3/nap kapacitás alatt |
27.22 | Acélcsőgyártás | 93.01 | Mosás, tisztítás |